Żyjemy w najlepszym z możliwych światów

Przedstawienie powstało w ramach trzeciej edycji projektu “Muzeum Społeczne”.

Fotoreporter “Ilustrowanego Kuriera Codziennego” uwiecznia cztery dziewczyny biegnące po plaży nieopodal Mostu Poniatowskiego. Zdjęcie powstało w 1927 roku i dzięki przedrukowi w przedwojennej gazecie przetrwało do dzisiejszych czasów. Spektakl “Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” to artystyczna interpretacja losów bohaterek przedstawionych na fotografii oraz opowieść o światach, które mogą się kryć za chwilą uchwyconą przez aparat. Wariacja na temat życia dziewczyn dwudziestolecia międzywojennego niepostrzeżenie zamienia się w opowieść o kobiecości, młodości i kryjącej się za nią wolności. A jaką historię kryją Wasze fotografie z nadwiślańskich bulwarów i klubokawiarni? Przedstawienie powstało w ramach trzeciej edycji projektu “Muzeum Społeczne”. W spektaklu wykorzystano wiersz “Autoportret” Kadii Mołodowskiej w tłumaczeniu Joanny Lisek oraz wiersz “Fotografia” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

premiera: 9 grudnia 2016 r.

reżyseria: Karolina Kowalczyk

dramaturgia: Alicja Kobielarz

muzyka na żywo: Kazimierz Nitkiewicz, Mateusz Kowalski

scenografia i kostiumy: Joanna Walisiak-Jankowska

dramaturgia ruchu: Magdalena Ptasznik

kwerenda: Justyna Martynek, Alicja Brudło

koordynacja produkcji: Alicja Brudło

asystent produkcji: Paulina Majewska

make up: Ali Kosoian-Koźbielska, Katarzyna Bielińska, Agata Król, Olga Dackiewicz

obsada: Magdalena Hertrich-Woleńska (Zofia Krzeszowiak), Anna Lemieszek (Rebeka Elzenberg), Joanna Osyda (Wanda Rudzińska), Joanna Rozkosz (Hanna Zakrzewska), Mateusz Korsak (Stanisław Skwierczyński)


Projekt „Żyjemy w najlepszym z możliwych światów” to trzecia odsłona cyklu „MUZEUM SPOŁECZNE”. Muzeum jest próbą artystycznej i społecznej redefinicji warszawskiej Pragi z perspektywy działań i wspomnień jej mieszkańców. Pierwszą edycje poświęciliśmy opowieściom i wspomnieniom pracowników Polskich Zakładów Optycznych, mieszczących się od początku lat 20. w budynku przy ul. Grochowskiej. W drugiej zajęliśmy się historią toru kolarskiego Orzeł. W ramach projektu powstał wówczas film dokumentalny oparty na archiwalnych materiałach i spotkaniach z ludźmi związanymi z Orłem. Dzięki zbiórce społecznej na portalu PolakPotrafi odbył się finał projektu „Nowe Dynasy”, będący imprezą rowerową z kolarskimi konkurencjami, warsztatami, koncertem, premierą filmu, wystawą zdjęć, rowerowym przejazdem przez opuszczone obiekty sportowe i otwarciem mini welodromu. W ramach trzeciej edycji MS Studio Teatralne Koło uruchomiło poszukiwania bohaterek z przedwojennego zdjęcia zrobionego nad Wisłą. Rozmawiamy z seniorami, prowadzimy badania we współpracy z Muzeum Warszawy. Równolegle artystyczną interpretacją zdjęcia czyli ze spektaklem “Żyjemy gdzie indziej”, powstał scenariusz do filmu dokumentalnego o naszych poszukiwaniach pt. „Jedyna możliwość” w reżyserii Joanny Kuźmienko (premiera 16 stycznia 2017). Wciąż poszukujemy wszelkich informacji o fotografii i miejscu, w którym została wykonana. Jeśli wiesz cokolwiek na temat historii dziewczyn lub autora/autorki fotografii – prosimy o kontakt. Może to czyjaś babcia, może jakaś postać pojawia się też na Waszych starych fotografiach? A może potrafisz pomóc nam w ustaleniach, kto niemal 90 lat temu stanął za obiektywem aparatu? Ważne są dla nas również przedwojenne i powojenne wspomnienia warszawiaków z nadwiślańskich plaż.

Producent: Studio Teatralne Koło

Koproducent: Narodowy Instytut Audiowizualny

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Sponsor: Gaz System

Partnerzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe Muzeum Warszawy – Muzeum Warszawskiej Pragi Soho Factory Retromania.pl

Partner medialny: AMS

<h1>W repertuarze:</h1><!-- [et_pb_line_break_holder] -->
    Skip to content