Wbrew swojej woli / Grupa Supermarket

Wbrew swojej woli / Grupa Supermarket

„Wbrew swojej woli”, najnowszy spektakl Grupy Supermarket, to próba zmierzenia się z najtrudniejszych pytaniami o naturę człowieka. Jaki jest rachunek zysków i strat w sytuacji indywidualnego doświadczenia wojennego? To także pytanie o wysokość ceny, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za nasze życie. Dwie prawdziwe, dokumentalne historie z czasów wojny: Calka Perechodnika, inżyniera, otwockiego Żyda, który skapitulował w najstraszniejszym możliwym momencie, oraz Alexa Kurzema, który żydowskiego chłopca, najmłodszego żołnierza w armii… hitlerowskiej. Tragiczne losy będące świadectwem, że człowiek ma niewielki wpływ na swoje losy, gdy koła Historii obracają się bezlitośnie. A wszystko to „wbrew swojej woli”.

Jakub Kamieński opowie historię Calka Perechodnika, inżyniera-agronoma, który będąc w czasie wojny żydowskim policjantem w Otwocku, stracił żonę i córkę w piecach krematoryjnych Treblinki. Perechodnik przeżył jeszcze dwa lata. Postanowił spisać swoje wspomnienia, w formie spowiedzi przed zmarłą żoną. Próbuje w nich uporać się z niemieckim sadyzmem, polską podłością oraz żydowskim tchórzostwem. To niezwykły zapis wewnętrznej walki o przeżycie, którą toczył jako: „Żyd, Człowiek i zwierzę ogarnięte instynktem samozachowawczym”. Tekst wspomnień stał się po wojnie jednym z podstawowych świadectw Holokaustu.

 Modest Ruciński opowie historię żydowskiego Małego Chłopca, który cudem ocalały z rzezi swojej rodzinnej wioski, zostaje przygarnięty przez dowódcę komanda Waffen-SS. Staje się maskotką oddziału, najmłodszym żołnierzem walczącym po stronie III Rzeszy, a nawet gwiazdą niemieckich filmów propagandowych. A to zaledwie początek jego niezwykłej historii… Kanwą opowieści o Małym Chłopcu jest życiorys Alexa Kurzema, białoruskiego Żyda, żyjącego obecnie w Australii. Przez całe życie Kurzem wypierał wspomnienia, jednak w końcu w obawie, że umrze i nie dowie się kim jest naprawdę podjął, wraz z synem swoim, próbę rekonstrukcji własnych korzeni.

Dofinansowano ze środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra

Pomysł: Jakub Kamieński
Wykonanie: Modest Ruciński, Jakub Kamieński
Reżyseria: Jarosław Tumidajski, Małgorzata Głuchowska
Słowa: Calek Perechodnik, Paweł Nowak
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Stefan Wesołowski
Łączny czas trwania: 140 min
Premiera: 17 oraz 18 grudnia 2016