“Wszystko płynie” rusza w Polskę!

wrz 15, 2021Bez kategorii0 komentarzy

Spektakl „Wszystko płynie” w reż. Janusza Opryńskiego został zakwalifikowany do programu Teatr Polska, w ramach którego zostanie zaprezentowany w pięciu miejscowościach, których mieszkańcy mają utrudniony dostęp do oferty teatralnej. Odwiedzimy: Krasnystaw. Bochnię, Kęty, Bełchatów oraz Nałęczów!

Spektakl jest relacją z piekła opowiedzianą ustami dwójki bohaterów – Anny (Eliza Borowska) i Jana (Sławomir Grzymkowski). Ona – świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On – wieloletni więzień łagrów. Sztuka próbuje zmierzyć się z doświadczeniem głodu człowieka, z piętnem sowieckiego łagru, znaleźć przestrzeń do wypowiedzenia słów najcięższych o człowieku. Janusz Opryński po raz pierwszy sięgnął po tekst Wszystko płynie Wasilija Grossmana w spektaklu Punkt Zero: Łaskawe. Potem, podczas Konfrontacji Teatralnych w 2016 roku, zaproszono go do udziału w cyklu „Mikro Teatr” zrealizowanym przez Komunę Warszawę. Wówczas na scenie znaleźli się aktorzy stale współpracujący z Januszem Opryńskim – Eliza Borowska (Teatr Polski w Warszawie) i Sławomir Grzymkowski (Teatr Dramatyczny w Warszawie). Projekt zakładał radykalne ograniczenie formy – spektakle nie mogły przekraczać 16 minut. Fragment ten znajdzie się w przedstawieniu “Wszystko płynie”.

Harmonogram:

Krasnystaw

22.09 | Krasnostawski Dom Kultury

Bochnia

25.09 | Fundacja Auxilium w Bochni

Kęty

26.09 | Fundacja Gotowi do działania w Kętach

Bełchatów

20.10 | Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie

Nałęczów

21.10 | Nałęczowski Ośrodek Kultury

Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach programu TEATR POLSKA od 5 sierpnia do 31 października 2021 zaplanowano 150 pokazów spektakli w 75 miejscowościach.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska